Od 11 stycznia 2013r do 18 stycznia 2013r uczniowie biorący udział w realizacji projektu "Edukacja dla bezpiecznej przyszłości” w ramach zajęć specjalistyczno technicznych, uczestniczyli w obozie wojskowym z elementami survivalu zimowego i szkolenia narciarskiego zorganizowanym przez Sherpa Military Camp w Białym Dunajcu.
Obóz rozpoczął się od zrzutu w Szaflarach skąd uczestnicy wraz z przewodnikiem górskim pokonując niełatwą trasę wyruszyli do miejsca docelowego zakwaterowania w Białym Dunajcu.
W trakcie marszu musieli się wykazać umiejętnością czytania mapy, posługiwania kompasem, orientacją w terenie z wykorzystaniem zjawisk przyrodniczych i oceniania odległości w terenie.
Wieczorny wykład o turystyce górskiej był świetnym wstępem do kolejnego dnia, w którym odbyła się wyprawa z Doliny Chochołowskiej przez Iwanicką Przełęcz do Schroniska PTTK na Hali Ornak skąd po krótkim odpoczynku uczniowie udali się do Doliny Kościeliskiej.
Mozolne, nieco męczące podejście trwało kilka godzin i wymagało wspinaczki pod całkiem stromą górę. Również zejście wymagało od uczestników doskonałej kondycji fizycznej, orientacji i uwagi ze względu na skalę trudności oraz leżący śnieg.
W pierwszym dniu pobytu uczestniczy zostali podzieleni na plutony,w których odbywały się codzienne zajęcia na stokach górskich i obejmowały naukę poruszania się na nartach, podchodzenie, ewolucje i skręty narciarskie, jazdę wyciągiem.
Pierwsze kroki obozowicze stawiali na łagodnym stoku w Poroninie a w miarę nabywania umiejętności zmieniał się rodzaj stoku a stopień trudności wzrastał.
Dyscyplina ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży, która z wielką uwagą słuchała rad instruktorów i bacznie wykonywała ich polecenia.
Podsumowaniem wiedzy i umiejętności nabytych na obozie wojskowym był test sprawdzający przeprowadzony w formie toru sprawnościowego z wykorzystaniem nowo nabytej wiedzy i umiejętności. Znakomite czasy zjazdu zdobyte przez uczniów były potwierdzeniem nabytych umiejętności i uzyskania certyfikatu ukończenia obozu.
Zajęcia z turystyki górskiej obejmowały naukę orientacji w terenie i poruszania się na azymut z wykorzystaniem sprzętu m.in. raków i czekanów.
Podczas trwania obozu każdy uczestnik poznał podstawowe tajniki przetrwania, zarówno w teorii jaki i w praktyce. Nauczył się korzystać z sprzętu używanego w alpinizmie i zimowej turystyce górskiej.
W trakcie wypraw uczniowie pokonywali różne formy terenów m.in. terenów otwartych – pola śnieżne, doskonalili wiedzę o bezpieczeństwie w górach i ochronie przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego a także o ubraniu oraz wyposażeniu turysty zimowego.
Uczniowie przekonali się, że wędrowanie o tej porze roku po górach przy użyciu odpowiedniego sprzętu turystycznego m.in. raków i czekanów przynosi ogromną frajdę a przetrwanie zimowych nocy pod gołym niebem wcale nie jest takie trudne jakby mogło wydawać się na początku.
Dodatkową atrakcją była wizyta w hangarze Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego gdzie uczniowie mieli doskonałą okazję aby z bliska zobaczyć śmigłowiec ratowniczy TOPRU jego wyposażenie oraz poznać jego zadania.
Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem brali udział w zajęciach, które wymagały od nich sprawności fizycznej, odwagi oraz dużej odpowiedzialności za siebie i innych. Na pewno wielu z nich odkryło swoje nowe pasje. Każdego dnia tocząc walkę z samym sobą pokonywali swoje słabości, lęki oraz nabywali wiary we własne siły i możliwości.