Zimowy specjalistyczny obóz wojskowy

 logo_KL.jpeg        clip_image002_1.jpg    clip_image002.gif

Od 11 stycznia 2013r do 18 stycznia 2013r uczniowie biorący udział w realizacji projektu "Edukacja dla bezpiecznej przyszłości” w ramach zajęć specjalistyczno technicznych, uczestniczyli w obozie wojskowym z elementami survivalu zimowego i szkolenia narciarskiego zorganizowanym przez Sherpa Military Camp w Białym Dunajcu.

IMG_0207.JPG

Obóz rozpoczął się od zrzutu w Szaflarach skąd uczestnicy wraz z przewodnikiem górskim pokonując niełatwą trasę wyruszyli do miejsca docelowego zakwaterowania w Białym Dunajcu.

IMG_0067.JPG

W trakcie marszu musieli się wykazać umiejętnością czytania mapy, posługiwania kompasem, orientacją w terenie z wykorzystaniem zjawisk przyrodniczych i oceniania odległości w terenie.

IMG_0227.JPG

Wieczorny wykład o turystyce górskiej był świetnym wstępem do kolejnego dnia, w którym odbyła się wyprawa z Doliny Chochołowskiej przez Iwanicką Przełęcz do Schroniska PTTK na Hali Ornak skąd po krótkim odpoczynku uczniowie udali się do Doliny Kościeliskiej.

IMG_0266.JPG

IMG_0236.JPG

IMG_0225.JPG

IMG_0260.JPG

Mozolne, nieco męczące podejście trwało kilka godzin i wymagało wspinaczki pod całkiem stromą górę. Również zejście wymagało od uczestników doskonałej kondycji fizycznej, orientacji i uwagi ze względu na skalę trudności oraz leżący śnieg.

W pierwszym dniu pobytu uczestniczy zostali podzieleni na plutony,w których odbywały się codzienne zajęcia na stokach górskich i obejmowały naukę poruszania się na nartach, podchodzenie, ewolucje i skręty narciarskie, jazdę wyciągiem.

HPIM0511.JPG

Pierwsze kroki obozowicze stawiali na łagodnym stoku w Poroninie a w miarę nabywania umiejętności zmieniał się rodzaj stoku a stopień trudności wzrastał.

HPIM0491.JPG

Dyscyplina ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży, która z wielką uwagą słuchała rad instruktorów i bacznie wykonywała ich polecenia.

HPIM0482.JPG

HPIM0480.JPG

Podsumowaniem wiedzy i umiejętności nabytych na obozie wojskowym był test sprawdzający przeprowadzony w formie toru sprawnościowego z wykorzystaniem nowo nabytej wiedzy i umiejętności. Znakomite czasy zjazdu zdobyte przez uczniów były potwierdzeniem nabytych umiejętności i uzyskania certyfikatu ukończenia obozu.

IMG_0284.JPG

IMG_0297.JPG

Zajęcia z turystyki górskiej obejmowały naukę orientacji w terenie i poruszania się na azymut z wykorzystaniem sprzętu m.in. raków i czekanów.

IMG_0279.JPG

Podczas trwania obozu każdy uczestnik poznał podstawowe tajniki przetrwania, zarówno w teorii jaki i w praktyce. Nauczył się korzystać z sprzętu używanego w alpinizmie i zimowej turystyce górskiej.

IMG_2619.JPG

W trakcie wypraw uczniowie pokonywali różne formy terenów m.in. terenów otwartych – pola śnieżne, doskonalili wiedzę o bezpieczeństwie w górach i ochronie przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego a także o ubraniu oraz wyposażeniu turysty zimowego.

IMG_2621.JPG

Uczniowie przekonali się, że wędrowanie o tej porze roku po górach przy użyciu odpowiedniego sprzętu turystycznego m.in. raków i czekanów przynosi ogromną frajdę a przetrwanie zimowych nocy pod gołym niebem wcale nie jest takie trudne jakby mogło wydawać się na początku.

IMG_2661.JPG

IMG_0314.JPG

Dodatkową atrakcją była wizyta w hangarze Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego gdzie uczniowie mieli doskonałą okazję aby z bliska zobaczyć śmigłowiec ratowniczy TOPRU jego wyposażenie oraz poznać jego zadania.

IMG_0277.JPG

Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem brali udział w zajęciach, które wymagały od nich sprawności fizycznej, odwagi oraz dużej odpowiedzialności za siebie i innych. Na pewno wielu z nich odkryło swoje nowe pasje. Każdego dnia tocząc walkę z samym sobą pokonywali swoje słabości, lęki oraz nabywali wiary we własne siły i możliwości.

HPIM0548.JPG

HPIM0541.JPG