Obóz wojskowy o profilu wspinaczkowym

    logo_KL.jpeg               clip_image002_1.jpg      clip_image002.gif

W dniach od 1 do 10 lipca 2013r uczniowie biorący udział w realizowanym przez szkołę projekcie „Edukacja dla bezpiecznej przyszłości” uczestniczyli w obozie wojskowym o profilu wspinaczkowym z kursem zgodnym z programem Polskiego Związku Alpinizmu, przeprowadzonym w terenie skalnym.

Przygodę ze wspinaniem uczniowie rozpoczęli od zapoznania się z program kursu, który obejmował zarówno cześć teoretyczną jak i praktyczną. Na wykładach uczniowie zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi teorii asekuracji, niebezpieczeństwa wspinania, skali trudności i pierwszej pomocy. Zaprezentowany i omówiony został sprzęt wspinaczkowy, rodzaje lin i karabinków, style wspinaczki klasycznej oraz współczesne trendy w alpinizmie.

HPIM0656.JPG

Bardzo ciekawie było również na zajęciach praktycznych, w trakcie których uczniowie pod czujnym okiem instruktorów ćwiczyli technikę wspinania, asekurację, zjazdy, samodzielną wspinaczkę na drogach ubezpieczonych punktami asekuracyjnymi. Było również wspinanie na drogach kilku wyciągowych, jak również na drogach, gdzie trzeba założyć własną asekurację i stanowisko.

HPIM0662.JPG

HPIM0676.JPG

HPIM0812.JPG

DSC02506.JPG

Za najlepsze wyniki w rywalizacji, zaangażowanie i postawę wyróżnieni zostali uczniowie Anita Matuszewska, Daniel Broda, Arkadiusz Czerw, Artur Szeląg, którzy otrzymali nagrody za swoje osiągnięcia.

DSC02589_1.JPG

Kurs zakończony został egzaminem a każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnym z programem Polskiego Związku Alpinizmu, poświadczającym, zdobyte umiejętności oraz pamiątkową koszulkę. Ukończenie 10 dniowego kursu dało uczniom podstawy do samodzielnej klasycznej wspinaczki skałkowej oraz do dalszego szkolenia.

DSC02592.JPG

Obóz wspinaczkowy był dla uczniów fantastyczną przygodą i przeżyciem, po którym w pamięci pozostaną wspaniałe wspomnienia oraz nowe doświadczenia. Ćwicząc uczniowie wykazywali się dużą determinacją, odwagą, gotowością do podejmowania nowych wyzwań i przełamywania własnych słabości. Dowiedzieli się, że wspinanie wymaga zaufania do drugiego człowieka, wiary w swoje umiejętności, zrozumienia własnego ciała, że potrzebna jest niezwykła motywacja i pasja, by ze wspinania czerpać przyjemność,że należy uwierzyć w siebie, że da się radę, że się powiedzie, że będzie ok.